Współpraca z firmą Hanplast Energy w zakresie nowoczesnych technologii fotowoltaicznych.
W ramach obustronnego porozumienia, dotyczącego długookresowej współpracy pomiędzy Wydziałem Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki Politechniki Poznańskiej a firmą Hanplast Energy, w zakresie nowoczesnych technologii fotowoltaicznych, firma Hanplast Energy przekazała pakiet innowacyjnych modułów fotowoltaicznych Hanplast Solar™ SW Premium Bifacial
do laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii.
Przedmiotem podjętych działań są wspólne badania dotyczące modułów ogniw fotowoltaicznych HJT (Heterojunction Technology) wykonanych w technologii połączeń SmartWire.
Przekazane do badań moduły stanowią innowacyjny i rozwojowy produkt, którego wydajność jest znacznie wyższa od stosowanych powszechnie ogniw polikrystalicznych oraz monokrystalicznych.
Połączenie zalet technologii SmartWire z nowoczesnymi ogniwami HJT pozwala na ograniczenie dynamiki degradacji modułów fotowoltaicznych w czasie ich eksploatacji.
Ogniwa HJT w bydgoskiej fabryce wykorzystywane są w procesie produkcji modułów dwustronnych (bifacjalnych), co umożliwia dodatkowe wykorzystanie promieniowania rozproszonego i odbitego, które w klasycznych konstrukcjach modułów nie uczestniczy w przebiegu efektu fotowoltaicznego wewnętrznego.
W ramach współpracy dydaktycznej zaangażowanie firmy Hanplast Energy umożliwia studentom i pracownikom naukowym zapoznanie się z przebiegiem procesu produkcyjnego nowoczesnych modułów fotowoltaicznych.
Realizowana współpraca pozwala stronom na wymianę wiedzy, doświadczenia
i umiejętności, co przekłada się także na zwiększenie atrakcyjności prowadzonych zajęć dydaktycznych dla studentów różnych kierunków studiów.
Współpraca umożliwi realizację badań w zakresie:
- instalacji dwustronnych modułów fotowoltaicznych w układach przestrzennego pozycjonowania typu Sun Tracker,
- oceny stopnia bifacjalności w zależności od wartości współczynnika albedo podłoża oraz wielu innych.