Zielony Uniwersytet Techniczny – Kampus Warta PP
Głównym celem projektu jest opracowanie modelu oceny i programowania rozwoju regeneratywnego z uwzględnieniem wskaźników efektywności eko-hydrologicznej. Model ma służyć integrowaniu zagadnień przestrzennych, ekologicznych, społecznych i ekonomicznych oraz przyczynić się do optymalizacji decyzji zarówno w zakresie rozwoju Kampusu “Warta” PP jak i innych kampusów uniwersyteckich i obszarów zurbanizowanych.
Numer grantu: 0111/SIGR/2405, Interdyscyplinarny Grant Rektora Politechniki Poznańskiej, 2023
Miejsce realizacji: Instytut Architektury i Planowania Przestrzennego, Wydział Architektury (lider) oraz wykonawcy: Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu
Wykonawcy po stronie IRIM: prof. dr hab. inż. Piotr Skrzypczyński, dr inż. Marek Kraft
Okres realizacji: 2024-04-24 - 2025-10-24
Wielozadaniowy mobilno-manipulacyjny robot asystent – zrealizowany projekt aparaturowy
Celem projektu była realizacja inwestycji aparaturowej w postaci robota mobilno-manipulacyjnego TIAGo PRO Edition. Robot TIAGo Pro Edition oferuje możliwość prowadzenia badań w zakresie wsparcia rolnictwa precyzyjnego wewnątrz budynków oraz procesów związanych z logistyką, manipulacją i transportem drobnymi obiektami. Wszechstronność zastosowań robota Tiago umożliwią Instytutowi Robotyki i Inteligencji Maszynowej we współpracy z partnerami w kraju i za granicą prowadzenie przełomowych badań i opracowywanie innowacyjnych podejść w celu zwiększenia produktywności, wydajności i zrównoważonego rozwoju w sektorze rolnym i logistyce i wsparcia produkcji niskoseryjnej.
Dofinansowano ze środków budżetu państwa
Rodzaj dotacji budżetowej: Inwestycje związane z działalnością naukową
Wartość dofinansowania: 768 414,63 zł,
całkowita wartość projektu: 899 592,55 zł
Nowoczesne dwuzadaniowe adsorbenty do zastosowania w układzie wielokanałowy mikrosystem ultradźwiękowy – optyczna spektrometria emisyjna
Projekt dotyczy zastosowania wielozadaniowych sorbentów (nanomateriałów) w optycznej spektrometrii emisyjnej. Takie nowoczesne nanomateriały hybrydowe mogą zostać użyte w procedurze generowania par, stosując wielokanałowe mikrosystemy ultradźwiękowe umożliwiające wprowadzanie cząstek nanomateriałów oraz lotnych form oznaczanych pierwiastków do nowatorskiego prototypowego źródła atomizacji/wzbudzenia (MICP OES) do detekcji analitów. Pozwoli to znacząco obniżyć granice wykrywalności i oznaczalności oraz uniknąć wielu interferencji, a także sprostać wymogom stawianym „zielonej chemii analitycznej”.
Numer grantu: 0911/SIGR/2402, Interdyscyplinarny grant rektorski, 2024
Miejsce realizacji: Instytut Chemii i Elektrochemii Technicznej (lider) oraz wykonawcy: Instytut Automatyki i Robotyki
Wykonawcy po stronie IAR: dr inż. Paweł Pawłowski, dr inż. Tomasz Marciniak
Okres realizacji: 2024-04-22 - 2025-10-22
Rozwój metod wytwarzania i modelowania zintegrowanych siłowników miękkich wykonanych z wykorzystaniem DEAP oraz MRE
Projekt dotyczy rozwoju metod wytwarzania i modelowania zintegrowanych siłowników miękkich z wykorzystaniem membran elektroaktywnych oraz magnetoreologicznych elastomerów. W ramach projektu badany jest proces wytwarzania siłowników, a następnie ich własności statyczne i dynamiczne. Przy wykorzystaniu narzędzi uczenia maszynowego przeprowadzona jest analiza własności siłowników.
Numer grantu: 0311/SIGR/9517, Interdyscyplinarny Grant Rektora Politechniki Poznańskiej, 2023
Miejsce realizacji: Instytut Informatyki (lider) oraz wykonawcy: Instytut Technologii i Inżynierii Chemicznej, Instytut Automatyki i Robotyki
Wykonawcy po stronie IAR: dr hab. inż. Jakub Bernat, dr hab, inż. Jakub Kołota
Okres realizacji: 2023-04-24 - 2024-10-24
Wyznaczenie punktu pracy podczas współspalania nafta lotnicza-wodór w Miniaturowym Hybrydowym Silniku Lotniczym (MHSL-H2A1)
Interdyscyplinarny Grant Rektora Politechniki Poznańskiej, 2022
W projekcie zostały wykonane badania zmodyfikowanego miniaturowego silnika turboodrzutowego GTM400. Przeprowadzona analiza obejmowała między innymi pomiary temperatury w różnych sekcjach silnika, pomiary siły ciągu a także zużycia paliwa. Badania dotyczyły pracy silnika podczas spalania nafty lotniczej oraz w trakcie współspalania nafty i wodoru.
Lider: dr inż. Łukasz Brodzik, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Instytut Energetyki Cieplnej
Wykonawcy: Instytut Energetyki Cieplnej oraz Instytut Automatyki i Robotyki
Wykonawcy po stronie IAR: dr hab. inż. Sławomir Stępień, prof. PP
AEROSFERA 2.0. Stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych Politechniki Poznańskiej (SONSOS)
Projekt nr RPWP.01.01.00-30-0001/19-00 pt. „AEROSFERA 2.0. Stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych Politechniki Poznańskiej (SONSOS)” realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej 1 „Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka” dla Działania 1.1. „Wsparcie infrastruktury B+R w sektorze nauki” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Całkowita wartość inwestycji: 6 765 000,00 zł
Projekt „SONSOS” realizowany jest na terenie lotniska w Kąkolewie, powiat grodzki, gmina Grodzisk Wielkopolski.
Przedmiotem projektu jest budowa i zakup infrastruktury B+R w celu zwiększenia potencjału Politechniki Poznańskiej w innowacyjnych obszarach badawczych tj. konstrukcje dla ultra precyzyjnego, dynamicznego sterowania i ich zastosowania, algorytmy precyzyjnego sterowania z dużą precyzją i dynamiką ruchu oraz algorytmy i zarządzanie aparaturą obserwacyjną dla obserwacji pojedynczych obiektów i ich grup (identyfikacja, śledzenie trajektorii).
Projekt zakłada budowę stacjonarnego polowego stanowiska obserwacji obiektów satelitarnych na wydzielonej powierzchni terenu na lotnisku w Kąkolewie, składającego się z dwóch identycznych kopuł astronomicznych dla prowadzenia działalności B+R w zakresie opracowania, wykonania, testowania i walidacji robotów pozycjonujących do zastosowań w konstrukcjach astronomicznych (montaże teleskopów) oraz zakup urządzeń i elementów aparatury badawczo-rozwojowej:
- zestaw optyczny teleskopu szerokokątnego z polem obserwacji 7 stopni;
- robot horyzontalny modułowy (montaż astronomiczny teleskopu w układzie horyzontalnym) o dwóch stopniach swobody (napęd bezpośredni, urządzenia kodujące) dla obsługi urządzeń aparatury obserwacyjnej;
- specjalizowany układ sterowania (goniometryczny układ pozycjonowania) do robota horyzontalnego modułowego;
- zestaw kamer 4kx4k z matrycą wysokiej rozdzielczości do zestawu optycznego teleskopu szerokokątnego;
- zestaw jednostek akwizycji danych (komputery w wykonaniu przemysłowym do akwizycji danych obrazowania z kamer 4Kx4K;
- zestaw aparatury do realizacji prac B+R (elementy komunikacji laserowej – nadajnik i odbiorniki);
- zestawy zasobów informatycznych
Dodatkowo planowany jest zakup licencji oprogramowania do sterowania kopułą astronomiczną i zarządzania aparaturą obserwacyjną i prowadzeniem obserwacji (sterowanie lokalne i zdalne, funkcja dostępu zdalnego).
Numer projektu: RPWP.01.01.00-30-0001/19-00
Kierownik merytoryczny projektu: dr hab. inż. Dariusz Pazderski
Okres realizacji: 2021-09-01 - 2023-12-31
Nowoczesne materiały dla miękkich siłowników elektroaktywnych
Grant realizowany przy współpracy z Instytutem Technologii i Inżynierii Chemicznej (Wydział Technologii Chemicznej, Politechnika Poznańska).
Rozwój systemów automatyki i robotyki prowadzi do potrzeby wytwarzania coraz bardziej zaawansowanych systemów wykonawczych. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają miękkie siłowniki, które w odróżnieniu od klasycznych siłowników, jak na przykład silników elektrycznych, są elastyczne. Umożliwia to ich zastosowanie w systemach wymagających delikatności, takich jak roboty współpracujące z człowiekiem. Pożądane cechy, jak miękkość, elastyczność, odpowiedni kształt, zapewniają materiały polimerowe. Celem tego projektu jest budowa oraz poznanie własności materiałów, takich jak dielektryczny polimer oraz magnetoelastomer, do budowania siłowników w szczególności dla zastosowań w miękkiej robotyce.
Numer projektu: 0211/SIGR/6434
Kierownik projektu: dr hab. inż. Jakub Bernat
Okres realizacji: 09-04-2021 - 09-10-2022
CODE FOR GREEN
Code For Green® autorski program Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych Finansowany jest ze środków fundacji "Terre des hommes" oraz "Volkswagen Belegschaftsstiftung”. Program adresuje potrzeby dzieci i młodzieży w zakresie edukacji na temat przyrody, ochrony środowiska oraz technologii cyfrowych. Dzieje się to poprzez działania wspierające powrót dzieci do głębokiego doświadczania przyrody oraz zbudowanie w nich postawy aktywnej wobec technologii informatycznych. Młodzież uczy się jak rozwiązywać problemy środowiskowe za pomocą nowych technologii i programowania. Sercem programu są Pracownie Code for Green, które działają w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach, Szkole Podstawowej nr 77 im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Poznaniu, Samorządowej Szkole Podstawowej w Kaczanowie, Samorządowej Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II, Ósmym Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Przedmiotem współpracy w ramach Projektu ze strony Politechniki jest:
Wspólna promocja Projektu m.in. poprzez wzajemną komunikację na temat współpracy odnośnie zakresu Projektu, warsztatów i wsparcia mentoringowego pracowników Politechniki skierowanego do nauczycieli biorących udział w Projekcie; włączenia Projektu do działań Politechniki na rzecz zachęcenia dziewcząt do rozwijania się i nauki na Politechnice w obszarach STEM, a także wzajemnego korzystania ze znaków graficznych.
Organizacja zajęć dla dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych poprzez prowadzenie przez pracowników Instytutu Automatyki i Robotyki Politechniki Poznańskiej zajęć w salach Instytutu w ramach Projektu.
Koordynację merytoryczną i sprawowanie nadzoru pracowników Politechniki nad przebiegiem Projektu.
Numer projektu: 0211/KISZ/2020
Kierownik projektu: dr inż. Adam Turkot
Okres realizacji: 2020-11-01 - 2022-08-01
MBZIRC2020 CVAR-UPM/ SRLab-UPO/ UAVRG-PUT Team
2020-MBZIRC-10 "Mohammed Bin Zayed International Robotics Challenge Sponsorship" (grant z Khalifa University). Promocja Politechniki Poznańskiej w środowisku naukowym poprzez udział w finale prestiżowych zmagań robotycznych.
Realizacja zadań badawczych na mocy umowy zawartej z Khalifa University w ramach konsorcjum SkyEye Team złożonego z CVAR (Computer Vision and Aerial Robotics)
z Universidad Politécnica de Madrid (UPM) – lider projektu oraz Universidad Pablo Olavide (Sewilla, Hiszpania) oraz Politechniki Poznańskiej. Projekt zakończony zdobyciem brązowego medalu w Grand Challenge w trakcie finałów The Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge, w lutym 2020 roku w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie w zespół SkyEye Team (uczestniczący w Challenge 1 i 3) połączył siły z French National Center for Scientific Research (CNRS) w Challenge 2.
Numer projektu: 0214/PRKE/9483
Kierownik projektu: dr hab. inż. Wojciech Giernacki, prof. PP
Okres realizacji: 2018-07-01 - 2020-04-30
https://cvar-upm.github.io/misc/2020/03/05/mbzirc.html