Data dodania

GL Opticam 3.0 nagrodzony na Targach we Frankfurcie

GL Opticam 3.0 nagrodzony na Targach Light and Building 2022 we Frankfurcie

Innowacyjny, pierwszy na świecie miernik luminancji w pełni przygotowany do pomiarów w terenie, GL Opticam 3.0 4K TEC został uhonorowany podczas Targów Light+Building 2022 we Frankfurcie nagrodą „Design Plus Award powered by Light + Building”.

Ten kompleksowy system do matrycowego pomiaru luminancji został opracowany przez GL Optic, we współpracy z Politechniką Poznańską, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Celem projektu było wprowadzenie na rynek systemu umożliwiającego wykonywanie pomiarów rozkładów luminancji na drogach. Możliwość wykonywania pomiarów i dokonywania oceny jakości oświetlenia przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Mierzalnym i realnym efektem zastosowania miernika jest zmniejszenie liczby wypadków na drogach, na których zainstalowano oświetlenie spełniające wymagania norm.

GL OPTICAM 3.0 4K TEC to system zaprojektowany w sposób bardzo przemyślany, z wykorzystaniem bogatego doświadczenia pomiarowego i wiedzy partnerów z zespołu techniki świetlnej z Instytutu Elektrotechniki i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Poznańskiej. W pracach brało udział dwoje pracowników Politechniki: dr hab. inż. Krzysztof Wandachowicz oraz dr inż. Małgorzata Zalesińska.

GL OPTICAM 3.0 4K TEC to pierwszy w pełni dostosowany system do pomiarów oświetlenia ulicznego w terenie, wykonywanych zgodnie z normą EN 13201:2016. Do tej pory pomiar rozkładów luminancji na drogach był skomplikowanym i czasochłonnym procesem. GL OPTICAM 3.0 4K TEC ten proces upraszcza, wystarczy wykonać zdjęcie, a oprogramowanie wyliczy rozkład luminancji oraz sporządzi listę parametrów za pomocą której będzie można ocenić oświetlenie drogi.

W przeciwieństwie do innych laboratoryjnych urządzeń pomiarowych, GL OPTICAM 3.0 4K jest wyposażone w funkcję stabilizacji termicznej matrycy, która kompensuje błędy pomiarowe wynikające ze zmieniających się warunków temperaturowych. Jego hermetyczna obudowa (IP 54) jest przeznaczona do pracy w terenie i przygotowana do działania w różnych warunkach atmosferycznych – nawet podczas deszczu, bez obawy o uszkodzenie kamery. Dodatkowo posiada akumulatorowe źródło zasilania, które odciąża operatora od konieczności stosowania agregatów prądotwórczych i przenośnych zasilaczy podczas pracy w terenie. Zestaw dołączonych akcesoriów m.in. znaczniki pola pomiarowego oraz koło pomiarowe, ułatwiają oznaczenie obszaru pomiarowego na drodze i przeprowadzenie kompletnego procesu pomiarowego.

 

 


 

PL