Warsztaty Robot Motion and Control (RoMoCo) to naukowe wydarzenie o międzynarodowej renomie, które zostało zapoczątkowane w 1999 r. Jednym z głównych twórców a następnie przewodniczącym i aktywnym organizatorem cyklu warsztatów do 2019 roku był prof. dr hab. inż. Krzysztof Kozłowski. Od 2017 r. warsztaty organizowane są pod patronatem Instytutu Automatyki i Robotyki.
Głównym celem warsztatów jest prezentacja najnowszych osiągnięć obejmujących modelowanie, sterowanie i planowanie ruchu w robotyce. Inne podejmowane problemy dotyczą też nowych rozwiązań konstrukcyjnych robotów manipulacyjnych i mobilnych, nieliniowych technik sterowania układów mechanicznych i układów wieloagentowych oraz systemów percepcji i nawigacji. Warsztaty kierowane są zarówno dla doktorantów i młodych adeptów nauki jak i doświadczonych badawczy. Znakiem rozpoznawczym RoMoCo są bardzo dobrze przygotowane i oryginalne referaty plenarne wygłaszane przez rozpoznawalnych światowej klasy naukowców. Publikacje są indeksowane m.in. przez bazy Web of Science i Scopus.
Trzynasta edycja RoMoCo odbyła się po 5 letniej przerwie w dniach 2-4 lipca 2024 r. na terenie Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej. Warto podkreślić, że miała ona wyraźnie międzynarodowy charakter – po przeprowadzeniu rzetelnego procesu recenzji przyjęto 46 referatów, z których aż 65% stanowiły prace z zagranicy. Zarejestrowano również około 80 uczestników reprezentujących zarówno instytucje naukowe, jak i przemysł. To duża liczba, szczególnie biorąc pod uwagę, że warsztaty miały początkowo być kameralnym wydarzeniem naukowym.
Jak co roku, organizację wsparła Politechnika Poznańska, a szczególnie Instytut Automatyki i Robotyki. Wydarzenie otrzymało także wsparcie techniczne od IEEE Robotics and Automation Society. Warto podkreślić, że tegoroczna edycja miała dwóch głównych sponsorów przemysłowych: firmę KUKA i Edu4Industry. Obecni byli również przedstawiciele spin-offu MAB Robotics.
Program warsztatów obejmował trzy wykłady plenarne oraz 46 prezentacji, z których 45 zostało przedstawionych na miejscu a jedna w trybie zdalnym. Wykłady plenarne zostały wygłoszone przez prof. Janę Tumovą, prof. Stevana LaValle’a oraz prof. Pascala Morina - doświadczonych i dobrze znanych w środowisku międzynarodowym naukowców, zajmujących się planowaniem i sterowaniem w robotyce.
Oprócz części formalnej warsztatów, dużym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia socjalne. Szczególnie dużą atrakcją okazała się wycieczka zabytkowym tramwajem po ulicach Poznania, który przewiózł uczestników na przystanek przy Parku Sołackim, gdzie odbył się bankiet.
Podsumowując - trzynasta edycja RoMoCo była bardzo udana. Kolejna odsłona planowana jest planowana jest na rok 2027.
Materiały konferencyjne udostępniono miesiąc po zakończeniu warsztatów w bazie IEEEXplore: https://ieeexplore.ieee.org/xpl/conhome/10604286/proceeding.
Link do strony konferencji:
https://romoco.put.poznan.pl