INSTYTUT MATEMATYKI
INFORMACJE

Aktualności:
 

 

 

Informacje o konkursie im. Edyty Szymańskiej.

Ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę inżynierską, magisterską i doktorską organizowany przez firmę TRUMPF Huettinger Sp. z o.o.

 

 

Drzwi otwarte na Politechnice Poznańskiej

dr Mateusz John, mgr inżMarta Kańczurzewska-Staszak

„Liczby nie kłamią… ale czasem robią nas w konia!”

Wykład już za nami!
Podczas tego wyjątkowego spotkania uczestnicy mieli okazję zobaczyć, że statystyka potrafi być... przewrotna! W formie dynamicznego dialogu między prowadzącymi pokazaliśmy, jak wiele pułapek może czyhać podczas badania danych i jak łatwo, nawet przy najlepszych intencjach, dojść do błędnych wniosków. Omówione kluczowe przykłady historyczne i teoretyczne pokazały, jak łatwo dojść do błędnych wniosków na podstawie danych, jeśli nie zachowa się odpowiedniej ostrożności.

Było zabawnie, momentami zaskakująco, a przede wszystkim – inspirująco. Dziękujemy wszystkim za udział i wspólne odkrywanie, że liczby to nie wszystko!

 

stat2stat1

 

Festiwal Nauki i Sztuki

Poznaj i potrenuj sieć neuronową

dr inż. Nadiia Bashova,   dr Ziemowit Domański,

dr Grzegorz Oleksik, dr inż. Jolanta Pozorska

 

4 kwietnia br podczas Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki gościliśmy na naszych zajęcia dwie grupy uczniów i uczennic: z klasy informatycznej z Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim wraz z wychowawcą panem Łukaszem Cyrulewskim oraz z klasy  Sportowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Poznaniu wraz z wychowawczynią Panią Mirosławą Halke.

Uczniowie i uczennice oraz opiekunowie brali udział w pasjonujących warsztatach „Poznaj i potrenuj sieć neuronową”. Dziękujemy za dużo emocji i wrażeń jakich dostarczyło nam „uczenie sieci neuronowych”. Zapraszamy za rok!

 

sieci_neuronowe1sieci_neuronowe2

 

09.04.2025 - W dniu 9 kwietnia br odbyło sie spotkanie pracowników Instytutu Matematyki z prof. drem Tomasem Wick. Gościa powitał prof. dr hab. inż. Paweł Kolwicz. Obydwie strony w formie prezentacji poinformowały się o swojej działalności badawczej, a także o programach studiów i możliwościach wymiany studentów. W tracie spotkania wywiązała się dyskusja. Przekazaliśmy nasze obszary badawcze i adresy e-mailowe. Spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze i zarysowały się możliwości rozwijania współpracy z Leibniz Universitat Hannover. Z naszej strony uczestnikami byli pracownicy badawczo-dydaktyczni z Zakładu Matematyki Stosowanej oraz pracownicy z Zakładu Matematyki Teoretycznej. 

 

spotkanie09042025_1spotkanie09042025_2

 

 

28.02.2025 Obrona doktoratu mgr. inż. Roberta Salamona

29.11.2024  Obrona doktoratu dr Mateusza Johna, Wydział Matematyki i Informatyki UAM, tytuł "Estymacja i testowanie macierzy kowariancji należących do podprzestrzeni kwadratowych".

grudzień 2024 III nagroda za najlepsza prezentację "Wpływ struktury systemu na przenoszenie własności starzenia jego komponentów" dla mgr. inż. Jagody Papis na XLIX Konferencji "Statystyka Matematyczna".

 

Konkursy na stanowiska:

 

 

  1. ADIUNKT w grupie pracowników dydaktycznych
  2. ADIUNKT w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych